AWARDS

2017 - 2018

 EVENTS PRIZES WINNERS
The 30th HKSAR Outstanding Students Selection The 30th HKSAR Outstanding Students 5C MAN Chui Yan 文翠欣
Hn Sang Scholarship Hn Sang Scholarship 5C MAN Chui Yan 文翠欣
Outstanding Unit 2016-2017 Outstanding Unit 2016-2017   16IsCoy 港島第十六隊女童軍
「鳴辯盃」辯論比賽 最佳辯論員(第一場) 4B WONG Kwan Ho 王君豪
最佳辯論員(第二場) 2A TSUI Hau Wing 徐巧穎
「青匯盃」2017全港中學生辯論邀請賽 亞軍   Chinese Debate Team 中文辯論隊
最佳辯論員(第四場) 2A TSUI Hau Wing 徐巧穎
最佳辯論員(第五場) 3A TAM Nga Sze 譚雅詩
最佳辯論員(總決賽) 5D CHEUNG Yee On 張以安
第49屆聯校中文辯論比賽 冠軍   Chinese Debate Team 中文辯論隊
最佳辯論員(第五輪常規賽) 6C LAM Ho Yee 林可兒
最佳辯論員(準決賽) 6C LAM Ho Yee 林可兒
最佳辯論員(準總決賽) 6C LAM Ho Yee 林可兒
Outstanding BAFS Students Awards Outstanding BAFS Students Awards 6D Wong Ling 黃玲
兒童心臟基金會學業獎勵計劃2017 2017之學業進步獎 4A NG Jehiah Lee 吳天藍
Hong Kong Schools Mooting and Mock Trial Barrister with Outstanding Advocacy 3A ORME Christina Elizabeth 安美玲
2017年香港島傑出學生選舉 香港島十大優秀學生 6C MAN Chui Yan 文翠欣
  分區傑出學生 3A YIU Ka Fai 姚家輝
Hong Kong Schools Speech Festival F.2 Hormonic Speaking: 2nd place   Harmonic Speaking Team  
Choral Speaking F1 Mixed Voice: 1st place   Choral Speaking Team  
Dramatic Duologue: 1st place 4D TSANG Nok Hei 曾諾晞
  4D WONG Sheung Ting Maggie 黃湘庭
Solo Verse: 2nd place 3A LUK Tsz Yan 陸梓欣
Solo Verse: 3rd place 1A LEUNG Cheuk Hang 梁卓珩
Public Speaking Solo: 3rd place 3A LAW Ting Gi 羅婷之
The Hong Kong Girl Guides Associaion Lady Jane's Guide Award 6D Leung Ho Ying  梁可盈
Elsie Tu Education Fund  (杜葉錫恩教育基金) 2017全港青少年進步獎  優異獎 6B CHAN Tsz Lung Nixon 陳子龍
優異獎 6C CHAN Hoc Jun Leonard 陳斈璡
優異獎 6D POON Shun Yu 潘信儒
Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students 2017/18 Awardee 6A WONG Ching Kei Poey 王鉦淇
Awardee 6C MAN Chui Yan 文翠欣
第69屆香港學校朗誦節 詩詞獨誦 - 粤語 - 女子組 - 中學一年級 - 季軍 1B CHIANG Kiu Ming 蔣翹名
二人朗誦 - 粤語 - 中學一、二年級 -  亞軍 2A LEE Ka Po 李嘉寶
二人朗誦 - 粤語 - 中學一、二年級 - 亞軍 2A TAI Wing Yan 戴穎欣
二人朗誦 - 粤語 - 中學一、二年級 - 冠軍 2C LIU Wing In 廖穎妍
二人朗誦 - 粤語 - 中學一、二年級 - 冠軍 2C MOK Tsz Ching 莫芷晴
二人朗誦 - 粤語 - 中學五、六年級 - 季軍 5C WONG Pak Tung 王柏彤
二人朗誦 - 粤語 - 中學五、六年級 - 季軍 5D LUK Pak Yin 陸柏延
第十二屆「善言巧論:全港學生口語溝通大賽」 初中組即席演講(粵語)小組優異獎、初中組即席演講(粵語)總亞軍 3A TSUI Hau Wing 徐巧穎
初中組政策辯論(粵語)小組優異獎、初中組政策辯論(粵語)卓越論手獎 3A YIU Ka Fai 姚家輝
初中組即席演講(粵語)小組優異獎、初中組即席演講(粵語)總冠軍 3B LAU Yuen Lam 劉婉琳
中學文憑組即席演講(粵語)小組優異獎 5B TONG Ngo Nam 唐敖男
中學文憑組政策辯論(粵語)小組優異獎、中學文憑組政策辯論(粵語)卓越論手獎 5B WONG Kwan Ho 王君豪
中學文憑組小組討論(粵語)小組優異獎 6D CHEUNG Yee On 張以安
中學文憑組小組討論(粵語)小組優異獎 6D POON Shun Yu 潘信儒
A. S. Watson Hong Kong Students Sports Award 2017-2018 A. S. Watson Hong Kong Students Sports Award 6B Lau Tsz Yan 劉梓恩
Inter School Athletics Competitions 2017-2018 Girls B 400m - 4th 4D Chan Tsz Yu  陳祉愉
Girls B Long Jump  - 4th 4D Chan Tsz Yu  陳祉愉
Girls B Shot Put - 3rd 3D Kwong Pui Ying 鄺佩瑩
Girls C High Jump - 2nd 2D Yung Hei Ching 翁希晴
Boys B 100m Hurdle - 3rd 4B Yeung Lik Chi  楊力持
Boys C 400m -  2nd 2A Ho Chun Kit 何俊傑
Boys C 100m Hurdle - 3rd 1D Lo Tin Yiu  羅天遥
Boys C 4 x 400m Relay - 2nd 2A Ho Chun Kit  何俊傑
Boys C 4 x 400m Relay - 2nd 2C Kwok Chun Kit 郭駿傑
Boys C 4 x 400m Relay - 2nd 2C Lee Shing Hei Addison 李承熹
Boys C 4 x 400m Relay - 2nd 1D Lo Tin Yiu  羅天遥
Inter School Badminton Competition (Div. II, HK Area) 2017-2018 Seond 4A Lok Chi Chung 駱志聰
4C Ng Yan Ho 吳恩浩
4D Sze Kit Sing 施杰昇
4D Ng Ka Yu 伍嘉渝
3D Sio Ka Yiu 蕭加堯
2D Foo Fuk Wai 傅福瑋
Eastern District Athletics Meet Girls Group D High Jump - Second 4B LI Sing Yee 李檉侕
Girls Group D Long Jump - second 4D Chan Tsz Yu  陳祉愉
Girls Open 800m third 4E DOO Cheuk Lam 杜卓琳
Girls Open 1500m - second 4E DOO Cheuk Lam 杜卓琳
Boys Group D 100m Hurdle - third 4B Yeung Lik Chi  楊力持
Inter School Swimming Championship (Div. III, HK Area) 2017-2018 Boys B 50m Butterfly - 2nd 3D Tan Ka Yau 陳嘉佑
Boys B 50m Freestyle - 3rd 3D Tan Ka Yau 陳嘉佑
Boys C 50m Butterfly - 4th 2C Kwok Chun Kit 郭駿傑
Inter School Voleyball Competition(Div. II, HK Area) 2017-2018 Second 4B Yuen Kei Yin 袁紀賢
4C Man Suet Ying 文雪瑩
4C Wong Kin Ning  黃建寧
4C Wong Man Ning  黃敏寧
4C Yeung Pui Wai  楊佩蔚
3A Chan Wing Han 陳穎嫻
3B Sin Yan Ting 冼殷婷
3C Chang Sum Ying 張心縈
The 4th Annual International Mathematical Modeling Challenge
(The Regional Contest of Mainland, Taiwan, Hong Kong and Macau)
Finalist 5A  CHAN Pak Hei 陳柏希
5A WUN Chun Kit  雲俊傑
5B CHAN Wai Nok 陳韋諾
5B  LI Ka Chun 李加進
2018 International Competitions and Assessments for Schools - Science in English Distinction 2A CHEUNG Tai Yat 張太一
2B WONG Po Leung 黃步良
2C NGAI Marco 魏思銘
2D KWAN Lok Yiu 關樂瑤
3A TSUI Cheuk Kiu 崔焯翹
3B LAU Chak Kiu 劉澤橋
4A KONG Cho Yin 江祖賢
4A NG Jehiah Lee 吳天藍
5A CHAN Pak Hei 陳柏希
5B CHAN Wai Nok 陳韋諾
5B LI Ka Chun 李加進
5B PO Wai Wai 布維維
Credit 1B AU Cheuk Him Enoch 區卓謙
1B CHEUNG Ho Man 張昊旻
1C NG Zi Waa 吳字華
1D LIM Hei 林希
2A HO Chun Kit 何俊傑
2B AU Yui Ki 區睿祈
3A KAM Lok Hang 金樂恒
3A LAI Cheuk Hong 黎倬匡
3A NGAI Ming Yu 魏名宇
3B LO Max 盧琛
4B SHIN Ho Yee 單皓怡
4B YEUNG Sen 楊晨
5A YUE Ching Yi 俞靖怡
5B NG Hei Yi 吳禧兒
5B PIH Hou Mian 畢皓棉
Merit 2A LI Ka Wing 李家榮
4B LI Sing Yee 李檉侕
4B YEUNG Lik Chi 楊力持
5A LUI Yuk Ming 雷煜鳴
5A TAM Ho Chit 譚皓哲
5B NG Hoi Fung 吳海灃
5B WONG Kwan Ho 王君豪
「里仁為美」徵文比賽 「里仁為美」徵文比賽高級組優異獎 4C CHOI Ying Laam 蔡映嵐
2017-18年全國青少年語文知識大賽 現場作文初賽三等獎 1C MAN Ka Yan 萬家甄
現場作文決賽三等獎 1C MAN Ka Yan 萬家甄
全國現場作文總決賽二等獎 1C MAN Ka Yan 萬家甄
現場作文初賽二等獎 2C CHONG Pui Yiu 莊珮瑤
現場作文決賽三等獎 2C CHONG Pui Yiu 莊珮瑤
全國現場作文總決賽二等獎 2C CHONG Pui Yiu 莊珮瑤
現場作文初賽三等獎 2A HO Tsz Ching 何梓晴
現場作文決賽二等獎 2A HO Tsz Ching 何梓晴
現場作文初賽二等獎 2A CHAU King Yee 周景怡
中國中學生作文大賽 中國中學生作文大賽優異獎 1A LEUNG Ping Chi 梁娉慈
3A WONG Ho Yu 王可瑜
3A LAI Cheuk Hong 黎倬匡
4C CHOI Ying Laam 蔡映嵐
5D YAU Tsz Wing Angie 邱芷潁
5C TING Kit Lun 丁傑麟
明日之星上遊獎學金2018 明日之星上遊獎學金2018 6B WONG Hei Lung 黃熹龍
6C CHOW Wing Ki 周穎祺
6C  MAN Chui Yan 文翠欣
東區學校進步生獎 東區學校進步生獎 2C CHONG Pui Yiu 莊珮瑤
3A LAI Cheuk Hong 黎倬匡
4C LAI Wing Tung Emily 賴穎彤
5E CHIU Ho Yan Daniel 趙浩恩
6D SO Wang Wai 蘇宏威